
Нов метод за лечение на хипертония
Първата в света операция, с помощта на която се лекува хипертония, бе успешно извършена от британски учени.

Проф. Иво Петров с приз за цялостен принос в интервенционалното лечение на клапни заболявания
Проф. д-р Иво Петров получи награда за цялостен принос в интервенционалното лечение на клапни заболявания в България в рамките на седмото издание на международния научен форум Софийски дни на ехокардиографията, който се провежда в столицата от 8 до 10 април

Д-р Красимир Джинсов: Хипертонията води до сърдечна недостатъчност
– Сърдечната недостатъчност се приема за крайна фаза на много сърдечни заболявания. Тя не е отделно заболяване, а синдром, който включва симптоми на отслабена функция на сърцето, като лесна уморяемост, задух, отоци по краката.

Рискът от Паркинсон се понижава след инфаркт?!
Хората, които са прекарали инфаркт, са изложени на повишен риск от исхемичен инсулт или съдова деменция. Въпреки това, при тях има по-малка вероятност от разивитие болестта на Паркинсон, както показват изследвания, публикувани в Journal of the American Heart Association.

В 7 града в страната измерват сърдечносъдовия риск на всеки желаещ
През целия месец април т.г. в седем града на страната – София, Пловдив, Варна, Плевен, Стара Загора, Хасково и Благоевград, желаещите да определят своя сърдечносъдов риск могат да го направят в 50 аптеки. Обучени специалисти ще определят риска чрез специален тест, който ще показва доколко хората са застрашени от сърдечносъдов инцидент.

Дефибрилатори в метрото ще спасяват човешки животи
В 4-те най-оживени станции на столичното метро вече има поставени дефибрилатори, които могат да спасят човешки живот в случай на сърдечен арест.

Проф. Асен Гудев с апел за Украйна
От името на Дружеството на кардиолозите в България неговият председател проф. Асен Гудев се обръща към всички българи, които имат сърце за хуманитарната катастрофа в Украйна.

Украинска гражданка бе транспортирана от Одеса до София за сърдечна транспалнтация
Транспортираха 33-годишна жена от Украйна до София, за да й трансплантират изкуствено сърце. В сложните и спешни действия са участвали медици от Одеса и софийската болница „Света Екатерина“.

Доц. Васил Трайков: Промяната в пулса е знак за сърдечен проблем
Между 7 и 16% от боледувалите Covid-19 съобщават за появата на някакво аритмично събитие. Промяната в пулса – забавяне или забързване, е знак за сърдечен проблем, който може да повиши риска от сърдечна недостатъчност пет пъти, а от инсулти два пъти и половина.