В УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ имплантираха оклудер на 5-годишно дете с вродена сърдечна малформация, информираха от лечебното заведение. Малката пациентка е била с мултифенестрирана предсърдна преграда или преграда с много отворчета в нея, което допълнително затруднява не оперативното лечение. Решението на проблема е поставяне на оклудер, който да затвори напълно дефектите и детето да има здраво сърце.
Сигнал за вродената сърдечна малформация при детето са били честите респираторни инфекции на долните дихателни пътища – бронхиолит, пневмония и бронхит. Честото боледуване подтиква родителите да се обърнат към детските кардиолози и те се насочват към доц. Пенчо Кратунков.
Екипът на доц. Кратунков извършва интервенцията под обща анестезия, прави ехокардиографско изследване, което дава детайлна оценка на преградата и дефектите в нея. След това минава през отворите с катетър и водач и позиционира балонен катетър. Раздуването на балона води до спиране на патологичния кръвоток и позволява на лекарите да направят максимално точна оценка на размера на дефекта и да определят размера на чадърчето, с което отворите ще бъдат запушени. По този начин се спестява хирургична операция – не се отваря гръдният кош, не се използва машина за екстракорпорално кръвобращение и пациентът се възстановява много бързо, разясниха от лечебното заведение. Оклудерите или т.нар. чадърчета са запазена марка за доайена в детската кардиология и вродените сърдечни малформации при възрастни доц. Пенчо Кратунков. Специалистът завежда Отделението за лечение на вродени сърдечни малформации към УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ и има най-голям опит в България с подобни интервенции. Средно на година в болницата се правят около 30 подобни манипулации на деца и възрастни.