Нашата мисия – да намалим броя на болните от сърдечно-съдови заболявания

България е лидер в Европейския съюз по неблагоприятни здравни показатели. У нас очакваната продължителност на живота е няколко години по-ниска от тази за Европа. Страната ни е на първо място по сърдечно-съдови заболявания под 65-годишна възраст, а по последни данни на Евростат смъртността от мозъчно-съдови инциденти е 7.7 пъти по-висока от тази на Люксембург. Всеки пети пълнолетен в България е със сърдечно-съдови проблеми или диабет. Статистика на Евростат показва, че България е на първо място в Европа и в още една негативна класация – сърдечно-съдови заболявания на хора под 65 години. Затова специалистите казват, че профилактиката трябва да започне от ранна възраст. Сред основните рискови фактори за възникването на заболявания на сърдечно-съдовата система са високото кръвно налягане и тютюнопушенето. Рискови фактори са още стресът, недостатъчната консумация на плодове и зеленчуци и употребата на повече сол. Друг проблем за България се оказва внезапната смърт от сърдечно-съдово заболяване извън болниците. Сърдечно-съдовите заболявания са предимно при мъжете, но по-голям е броят на жените, които споделят със специалисти, че имат подобен проблем.

Фондация „От сърце“ си поставя за цел да се бори за намаляване на броя и смъртността от сърдечно-съдовите заболявания у нас.

Научете повече за заболяванията на сърцето и медицински състояния

Инфаркт на миокарда

Инсулт

Сърдечна недостатъчност

Атеросклероза

Внезапна сърдечна смърт

Хипертония

Предсърдно мъждене

Ритъмни и проводни нарушения

Дружеството на кардиолозите организира информационна кампания за Световния ден на сърцето

Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ) стартира Национална информационна кампания „Използвай сърцето си, за да знаеш“ в Световния ден на сърцето 29 септември за четвърта поредна година. Тя ще се проведе в партньорство с Министерството на здравеопазването, Българското дружество по интервенционална кардиология, Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология, Българската лига по хипертония и Асоциацията на студентите по медицина в България (АСМБ).

Сърдечно-съдовите заболявания продължават да бъдат причина № 1 за предотвратима смърт в България и в света. Те намаляват продължителността и качеството на живота, затрудняват здравните системи и предизвикват сериозни икономически щети за държавите. Сърдечно-съдовите заболявания и инсултът са свързани със загубата на 18,6 милиона живота в света всяка година.
Кампанията под егидата на Световната федерация на сърцето (WHF) акцентира върху здравето на сърцето и начините за превенция на сърдечно-съдовите заболявания.

Фокус на Световния ден на сърцето тази година са личната и обществената грижа за сърцето, контролът на сърдечно-съдовите заболявания чрез технологиите, поддържането на активен контакт с лекар, превенцията на затлъстяването и заострянето на вниманието върху принципите за здравословен начин на живот. Приоритетни в кампанията са познанията за подобряване стила на хранене, увеличаване на физическата активност, намаляване на вредните навици и насърчаване на профилактичните прегледи с редовно проследяване на показателите – телесно тегло, кръвно налягане, кръвна захар, холестерол и др.

Кампанията „Използвай сърцето си“ обхваща целия свят, свързвайки доброволци, организации, семейства, общности и управляващи, които реализират социални инициативи за подобряване на здравето и насърчават активни промени в начина на живот на всички членове на обществото. През
2023 г. фокус на обединените международни действия на членуващите в Световната сърдечна федерация е силата на знанието – чрез нея можем да спрем убиец №1 в света и у нас – сърдечно-съдовите заболявания.

На 29 септември 2023 г. България отново се присъединява към призива на Световната сърдечна федерация за осветяване на значими национални обекти в червено в подкрепа на борбата със сърдечно-съдовите заболявания.

Ето какви прояви са предвидени в 8 града на страната:

София
29 септември
Информационна кампания на студентите по медицина в метрото
19:30 Осветяване на НДК в червено. Флашмоб “Живото сърце” от
студентите по медицина от АСМБ и пускане на балони в небето

30 септември
10:30 Южен парк
Информационна кампания за здравословни промени в начина на живот
“Игрите на 90-те” – празник и игри за малки и пораснали
Открита тренировка
Демонстрация на кардиопулмонална ресусцитация от инструктори на Университетския аварийно-спасителен отряд и Националния екип за реакция при бедствия, аварии и катастрофи

Пловдив
29 септември, площад Марукян , кв. Капана
18:30 Информационна кампания за здравословен начин на живот
18:45 Изпълнение на роял на маестро Евгени Генчев
19:15 Флашмоб “Живото сърце” от студентите по медицина от АСМБ и
пускане на балони в небето

Бургас  
29 септември, Бургарски кей
19:30 Осветяване на кея. Флашмоб “Живото сърце” от студентите по медицина от АСМБ и пускане на балони в небето
30 септември, пешеходна главна пред Община Бургас
11:30 Информационна кампания в центъра на града
 
Варна
30 септември, Морска градина
14:00 Информационна кампания на входа на Морската градина
Флашмоб с танцовия състав на студентите от МУ-Варна. Флашмоб “Живото сърце” от студентите по медицина от АСМБ и пускане на балони в небето

Плевен
29 септември, пешеходна зона пред Община Плевен
Информационна кампания за опазване на сърдечно-съдовото здраве

Русе
29 септември
18:00 Официално откриване на спектакъла „Приказка за вълшебната флейта“ с реж. Пламен Бейков на Държавна опера Русе с послание от ДКБ за грижи за сърдечно-съдовото здраве

Троян
29 септември
14:00 Среща с медиите и обществеността в конферентната зала на МБАЛ „Троян”
19:30 Осветяване на възрожденското читалище „НАУКА – 1870 г.” в червено

Високият холестерол причинява смъртта на 2,6 млн души годишно

Всяка година високият холестерол причинява смъртта на 2.6 млн. души по света. Той е сред основните рискови фактори за животозастрашаващите сърдечно-съдови инциденти, като инсулт и инфаркт. Това напомнят от фармацевтичната компания Амджен по повод 24 септември – Световния ден за борба с фамилната хиперхолестеролемия (ФХ) – наследствено заболяване, което се характеризира с високи нива на LDL-C или т.нар. „лош“ холестерол.

Заболяването засяга приблизително 1 на всеки 250 души или около 30 млн. души по света, като едва 30% от тях са диагностицирани. Хората с ФХ са изложени на висок риск от сърдечно-съдов инцидент (инфаркт на миокарда или инсулт), като при мъжете съществува 50% по-голяма вероятност да получат инфаркт преди да навършат 50-годишна възраст, а при жените опасността е с 30% по-висок до 60-годишна възраст. Статистиката сочи, че 1 от всеки 5 инфаркта на хора под 45-годишна възраст се дължи на ФХ.

Както в световен мащаб, така и в България, заболяването се открива прекалено късно. Една от причините е, че в повечето случаи то може да протече безсимптомно. Признаците, които издават високи нива на „лошия холестерол“, включват подутини около пръстите, лактите и коленете, наречени „ксантоми“. Те се образуват, когато излишният холестерол се отлага по сухожилия или под кожата. Жълтеникави белези около очите или бяла дъга близо до оцветената част на окото, както и болка в гърдите или други признаци на заболяване на коронарните артерии също са част от симптомите на болестта. Могат да се появят и преходни нарушения на мозъчното кръвообращение – например проблеми в говора, слабост на ръка или крак, загуба на равновесие.

Заболяването се диагностицира с помощта на кръвни тестове, с които се установяват нивата на общия холестерол, LDL холестерола и триглицеридите.

ФХ се предава по наследство и ако единият родител е диагностициран, опасността децата му да са болни е 50%.  Ето защо фамилната анамнеза е особено важна. Специалистите препоръчват да се правят кръвни изследвания за заболяването на всички деца между 9 и 11-годишна възраст, за да се определи нивото на холестерол в кръвта им. При наличие на фамилна обремененост този тест трябва да се извършва още, докато детето е на 2 години.

Добрата новина е, че регулирането на нивата на „лошия“ холестерол е един от най-лесните начини за намаляване риска от сърдечно-съдови инциденти според Световната здравна организация. Това може да стане с промяна на начина на живот – отказ от тютюнопушене, здравословна диетата и повишена физическата активност и с холестерол-понижаващи лекарства, които трябва да се започнат при възрастни веднага след поставяне на диагнозата.

Сърдечно-съдовите заболявания продължават да бъдат водещ причинител на смъртност по света и са едно от най-сериозните здравни предизвикателства, с които се сблъскваме днес. Всяка година те отнемат приблизително 17.9 млн. човешки живота.

Повече информация може да намерите на Фейсбук страницата, подкрепена от Амджен Какъв е твоят фамилен отпечатък.
 

Стартира кампания за превенция и ранна диагностика на предсърдно мъждене

Кампания за превенция на предсърдно мъждене „За твоето здраво сърце“ стартира на 1 септември т.г. и ще продължи до края на месеца. Тя се организира от Фондация „От сърце“ и цели да повиши информираността на обществото за това състояние. Инициативата насърчава пациентите с предсърдно мъждене да се консултират с кардиолог.

Предсърдното мъждене е неправилен и често много бърз сърдечен ритъм, който може да доведе до образуване на кръвни съсиреци – една от честите причини за инсулт, сърдечна недостатъчност и други сърдечни усложнения. Състоянието засяга над 6 млн. души в Европа, като мъжете са по-застрашени от жените.

При предсърдното мъждене горните камери на сърцето (предсърдията) не бият в синхрон с долните сърдечни камери (вентрикули). Най-честите симптоми са учестено сърцебиене, болка в гърдите, недостиг на въздух, задух, замаяност, слабост. Някои пациенти дори не усещат, че  имат здравословен проблем. Епизодите на предсърдно мъждене могат да се появят и изчезнат спонтанно или да продължат с години. По-кратките епизоди протичат за няколко минути в рамките на няколко седмици и след известен период от време се повтарят. Възможно е пациентът да остане в това състояние за постоянно. В повечето случаи неправилният сърдечен ритъм не е животозастрашаващ, но ако продължи по-дълго е предпоставка за възникване на инсулт.

 Предсърдното мъждене може да се лекува, както с медикаменти, така и инвазивно при по-тежките и продължителни случаи, за да се предотврати появата на съсиреци и това да доведе до инсулт или сърдечна недостатъчност.

Рискът от появата на това състояние се увеличава с възрастта. Прекомерната употреба на кофеин и алкохол, може да накара сърцето да бие по-бързо. Наследствеността е сред основните рискови фактори, както и вече съществуващи сърдечни проблеми, преживян инфаркт, високо кръвно налягане, затлъстяване, диабет, хронични бъбречни и белодробни заболявания, сънна апнея, проблеми с щитовидната жлеза и др. Лекарите предупреждават, че дори някои медикаменти, като тези за кашлица или настинка, закупени без рецепта, могат да доведат до неравномерен сърдечен ритъм.

 Неправилният сърдечен ритъм увеличава риска от появата на инсулт, ето защо ранното диагностициране и лечение на проблема може драстично да намали броя на мозъчните инциденти в България. Според данни на Националния център по обществено здраве и анализи само през първите шест месеца на 2023 година са диагностицирани 25 090 пациенти с инсулт, като 24 354 души са хоспитализирани, а 2507 са починали.

Превенцията на предсърдното мъждене включва промяна на начина на живот – здравословно хранене, физическа активност, контрол на високото кръвно налягане и холестерола, ограничен прием на алкохол и отказ от тютюнопушене. Недостатъчният сън и стресът могат да са причина за неблагоприятни промени в организма, което от своя страна да доведе до промяна в ритъма на сърцето.

220 българи в Албания прегледа екипът на проф. Иво Петров

Над 220 представители на българското национално малцинство в района на Мала Преспа, Република Албания, бяха прегледани безплатно от кардиолога проф. Иво Петров, съветник в СОС, и ръководения от него медицински екип.

Профилактичните кардиологични прегледи продължиха три дни в поликлиниките на селата Пустец и Долна Горица и предизвикаха огромен интерес сред населението. За инициативата специално оборудвана линейка пътува близо ден от столичната Сити клиник до Албания, а самият медицински екип пристигна с военнотранспортния самолет „Спартан“ на българските ВВС, съобщиха от болницата.

Консултациите бяха ключови за голяма част от хората, които от години нямат достъп до кардиолог в с. Пустец. Специалистите диагностицираха част от тях със заболявания, които задължително трябва да бъдат лекувани. На преглед бе дошла и 96-годишна жена, която, изненадващо за възрастта й се оказа без заболявания на сърцето. На въпрос каква е рецептата й, тя каза: „От 30-годишна всяка година ходя профилактично на кардиолог и хващам навреме нещата, така че да ги спра още в зародиш. За половин час човек може да си спести ежедневни главоболия за години наред“.

*****

Прегледите бяха извършени от проф. д-р Иво Петров, д-р Александрина Кузов и д-р Виктор Константинов, д-р Алдин Али и медицинска сестра Веселка Гълъбова.

Научен симпозиум на тема „Камерни тахиаритмии и внезапна сърдечна смърт“ ще се проведе в Боровец

Научен симпозиум, посветен на камерните тахиаритмии и внезапната сърдечна смърт, събира утвърдени специалисти, кардиолози, специализанти и студенти по медицина на 15 и 17 септември 2023 г. в Боровец, съобщиха от Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ).

Събитието е без регистрационна такса за специализанти по кардиология и студенти.

Форумът ще бъде открит на 15 септември от доц. Васил Трайков, председател на ДКБ, и д-р Красимир Джинсов, председател на Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология в България. В първия ден на симпозиума ще бъдат представени новостите в ръководните правила за работа, както и други интересни теми от областта на камерните аритмии.

Програмата на форума предвижда много презентации и дискусии, фокусирани върху актуални теми от диагностиката и лечението на камерните тахиаритмии като например рисковата стратификация на пациентите на базата на резултати от образни и генетични изследвания. Включена е и сесия, посветена на превенцията на внезапната сърдечна смърт. В програмата е предвидено и излъчване на живо на катетърна аблация при камерна тахиаритмия, което ще е на 16 септември.

Сред лекторите ще бъдат водещи чуждестранни специалисти като проф. Avi Sabbag от Израел, проф. Борислав Динов от Германия, проф. Laszlo Saghy от Унгария, проф. Šime Manola от Хърватия, проф. Томас Денеке и проф. Николаос Дагрес от Германия и проф. Йозеф Кауцнер от Чехия.

Съдови хирурзи от ,Сърце и Мозък’ извършиха първата в България имплантация на фенестрирана ендопротеза по спешност

В съдовата хирургия на ,Сърце и Мозък’ по спешност постъпва 74-годишен пациент от Габрово със силни болки в коремната област и увредено общо състояние. След проведен скенер с контраст се установява руптура (разкъсване) на аневризма на коремната аорта. Това е животозастрашаващо състояние, при което голямо количество кръв се излива в коремната кухина и единственото лечение е оперативна интервенция. Рискът от фатален изход при класическа отворена хирургия при руптурирала аневризма е над 90%. В болница ,Сърце и Мозък’-Плевен рутинно се извършва ендоваскуларно ендопротезиране на аневризма на аортата (EVAR), както при планови пациенти, така и по спешност. Предизвикателството в конкретния случай се изразява в това, че аневризмата обхваща двете бъбречни артерии и основната артерия, хранеща червата, поради което не може да се приложи стандартната ендоваскуларна хирургия. Единственият вариант е да се постави фенестрирана ендопротеза, която не е налична в страната ни и чиято цена надхвърля 70 000 лв. След продължителен анализ и консилиум между лекари от различни области специалистите взимат решение да приложат нов за страната ни подход – персонализирана и физиологично моделирана протеза. Тази техника е приложена един-единствен път в България, но не в условия на спешност. С поредица от измервания и прецизни изчисления съдовите хирурзи модифицират импланта за конкретните нужди на пациента чрез 3D визуализиране, след което в стерилна среда следва изработване на фенестрите (отвори) на ендопротезите, през които да се осигури кръвоснабдяване на жизненоважните органи. Следва изключително фин процес по поставяне на стентове в бъбречните артерии и мезентриалната артерия (артерията, която кръвоснабдява червата). Операцията е минимално инвазивна с продължителност от 10 часа. През малък разрез в областта на бедрените артерии, под рентгенов контрол в хибридна операционна зала, екипът на съдовата хирургия успява да спаси живота на пациента. Тази изключително сложна, комплексна и многоетапна процедура изисква внимателна предварителна подготовка, много познания и допълнителни умения на лекарите. „На пръстите на ръката се броят болничните центрове по света, които са реализирали успешно подобен тип хирургия. Изработката на готова персонализирана протеза би отнела много време и средства. Благодарение на екипите на ,Сърце и Мозък’ и моите колеги от столицата – д-р Никола Колев и д-р Димитър Николов, ние успешно модифицирахме съществуващ графт, който се покрива от НЗОК. Пациентът е в добро общо състояние, изправен на крака още на следващия ден.“, коментира съдовият хирург д-р Тодор Самарджиев, ръководил на операцията.

Безплатни прегледи от съдов хирург в София

Безплатни прегледи при съдов хирург и доплерови изследвания ще се проведат в УМБАЛ „Проф. Александър Чирков“. Консултациите ще започнат на 17 юли и ще продължат две седмици. По-конкретно те се организират от Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия към УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“. Скринингът включват безплатни профилактични прегледи и доплерови изследвания на артериалната и венозна система, включително аорта и аорто-илаичен сегмент, артерии и вени на долни и горни крайници, мозъчни артерии. Безплатните консултации стартират  от 17 юли (понеделник) и ще продължат две седмици. Желаещите да се прегледат могат да го направят всеки ден от 10 до 12 часа, след предварително записване на 02/9159635, безплатен за цялата страна или на 02/9159627. Не е необходимо пациентите   да носят направление от личен лекар. Прегледите ще се извършват в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ с адрес: гр. София, бул. „Пенчо Славейков“ 52А, Хирургичен блок Б. Прегледът при съдов хирург е необходим при оплаквания от разширени вени, проблеми с оросяването на крайниците, диабет, незарастващи рани на долни крайници, преживян инсулт и др. Сърдечносъдовите заболявания са водеща причина за заболяваемост и смъртност в световен мащаб. Проблемът е особено актуален за нашата страна. Профилактиката и превенцията са от първостепенна важност за ранното диагностициране и лечение.

Лекари от НКБ отстраниха дефект след смяна на сърдечна клапа при двама пациенти

Сложна и рядко правена у нас интервенционална процедура извърши интердисциплинарен екип от Националната кардиологична болница при двама пациенти, които са развили усложнение след операция за смяна на митралната клапа. Тя се нарича транскатетърно затваряне на паравалвуларен лийк и е от набора методи на инвазивната кардиология, съобщават от лечебното заведение.

Паравалвуларният лийк, известен още и като парапротезна регургитация, е сериозно усложнение, което може да се появи след хирургична смяна на митралната клапа или след транскатетърна имплантация на аортна клапа (TAVI). „Представлява механичен дефект, при който между изкуствената клапа и сърдечната тъкан се появява отвор, дупка. В резултат се получава връщане на кръв от лявата камера към лявото предсърдие, което не е нормално и трябва да бъде преустановено“, обясни д-р Александър Александров, началник на Отделението по инвазивна кардиология в болницата.

Инвазивната кардиология на УМБАЛ Бургас заработи

Честотата на това усложнение след хирургично клапно протезиране на митралната клапа варира между 7 и 17%. Ако не се затвори дефектът, се стига до сърдечна недостатъчност. Големите паравалвуларни лийкове носят и други сериозни рискове за пациента като хемолитична анемия и ендокардит. Златният стандарт в лечението е нова операция и смяна на клапата. Повторната операция обаче е свързана с относително висок риск за живота на пациента, а дългосрочните оперативни резултати остават незадоволителни.

Решение дава транскатетърнотото затваряне на паравалвурарния лийк – по-малко инвазивна, по-безопасна и ефективна алтернатива на реоперацията. Извършва се под обща анестезия, с венозен достъп от феморалната вена. За затварянето на дефекта се използват високотехнологични устройства, изплетени от нитинолови нишки (метална сплав от никел и титан с две уникални свойства – памет на формата и свръхеластичност). Специфично за тази процедура е, че се провежда под рентгенов и 3D ехографски контрол.

Двамата пациенти са мъже, на които са поставени механични митрални клапи преди време в болницата. При стандартното последяване на състоянието им било установено, че са развили усложнението паравалвуларен лийк. И при двамата имало по един отвор между клапата и сърдечната тъкан, които били отстранени успешно чрез инвазивни процедури в края на юни. Пациентите са изписани в много добро състояние. При този метод престоят в болница е кратък, а възстановяването на пациента – много бързо. Интервенционалната процедура е и значително по-евтина от операцията.

Интервенциите са реализирани благодарение на ентусиазма и професионализма на лекари от НКБ от различни специалности: инвазивни кардиолози, кардиолози, детски кардиолози, електрофизиолози, анестезиолози и специалисти по образна диагностика. Специално внимание заслужава работата на ехографистите, които навигират процедурата чрез триизмерна ехокардиография в реално време.

Мерят кръвното в жегите в 6 области

За втора поредна година ще се проведе кампания „С отговорност към горещините“ в 6 области. Тя е организирана от лечебни заведения „Медика“ и ще се проведе в периода 14-18 юли. В инициативата са заложени безплатни консултации със специалисти кардиолози, измерване на кръвно налягане, предоставяне на минерална вода и др.   Инициативата ще се проведе   с подкрепата на студенти от Факултет „Обществено здраве и здравни грижи“ на Русенския университет „Ангел Кънчев“. Продължителното излагане на слънце и топлина може да предизвика неразположение, дори при напълно здрави хора, а тези със сърдечно-съдови заболявания трябва да са особено внимателни.   Редовните профилактични прегледи   са от изключителна важност за избягвания на усложнения от различни заболявания и да дадат повод на гражданите да обръщат по-голямо внимание на здравето си, напомнят от лечебни заведения „Медика“.   Изнесените пунктове, които ще са в    близост до гражданите ще са разположени по график в градовете: – Попово – 14.07.2023 г. (петък) – 09:00-13:00 ч. – пред Община Попово; – Търговище – 14.07.2023 г. (петък) – 15:00-19:00 ч. – пл. „Свобода“; – Разград – 15.07.2023 г. (събота) – 09:00-13:00 ч. – пл. „Независимост“ (пред Общински културен център); – Русе – 15.07.2023 г. (събота) – 16:00-19:00 ч. – пл. „Свобода“ (пред Съдебната палата); – Силистра – 16.07.2023 г. (неделя) – 09:00-13:00 ч. – пл. „Свобода“; – Тутракан – 16.07.2023 г. (неделя) – 16:00-19:00 ч. – парк „Христо Ботев“; – Свищов – 17.07.2023 г. (понеделник) – 09:00-13:00 ч. – пл. „Алеко“; – Бяла – 17.07.2023 г. (понеделник)- 15:00-19:00 ч. – – пл. „Екзарх Йосиф“; – Шумен – 18.07.2023 г. (вторник) – 15:00-19:00 ч. -бул. „Славянски“ 16, срещу бившия магазин „Детски свят“ – в партньорство с Радио Шумен.

В УМБАЛ „Чирков“ спасиха пациент с аневризма на коремната аорта

Съдовите хирурзи от УМБАЛ „Чирков“ извършиха сложна операция, при която спасиха пациент с аневризма на коремна аорта и 80% запушване на бъбречните артерии. Това съобщоха от лечебното заведение. За успешен ход на лечение разказаха и от УМБАЛ „Каспела“, където лекари спасили живота на млад мъж с абсцес зад ухото. Проблемите за пциента с аневризма на коремната аорта започват още през 2022 г., когато лежи в Отделението по „Кардиология“ на УМБАЛ „Чирков“. След като получава неконтролирана артериална хипертония, неповлияваща се от медикаментозно лечение кардиолозите установяват стеснение по коронарните аретрии, правят стентиране, но едновременно с това откриват високостепенна стенозата на бъбречните артерии с 80% запушване на фона на аневризма на коремната аорта. Извършва се неуспешен опит за стентиране на бъбречната артерия, след което пациентът е насочен към Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Чирков“. Нови изследвания потвърждават диагнозата и се пристъпва към оперативно лечение. Съдовите хирурзи извършват сложна операция, при която едноетапно отстраняват аневризмата, заместват я с протеза и конструират втори байпас, преодоляващ запушването на бъбречната артерия, за да получи бъбрека адекватно кръвоснабдяване. След тази процедура кръвното налягане на пациента се нормализира, хипертонията е овладяна и той е изписан на 4-следоперативен ден, без никакви усложнения.   От УМБАЛ „Каспела“ пък разказаха как екип от   лекари спасили живота на млад пациент, с мозъчен абсцес и реална опасност за живота. Заболяването е могло да доведе до спиране на дишането и сърдечната дейност на младия мъж. Той е бил опериран преди две години в университетска болница в Англия, където също постъпва с мозъчен абсцес. След операцията и след 8-седмично лечение с антибиотици, той напуска държавата. Две години по-късно постъпва  в болницата в Пловдив с главоболие, подуване на лявата околоушна област и клепнало ухо. За щастие гнойта е тръгнала не към мозъка, а към кожата, но се е образувал голям абсцес.   „Две години тази хронична инфекция е тлеела   и избила. Този път не към черепа, а зад ухото. Когато ние отваряме ухото, виждаме, че това заболяване стои в него. То не е отстранено напълно, какъвто е протоколът за лечение.“, обясни проф. Илия Йовчев – началник на Клиниката по уши нос и гърло на УМБАЛ Каспела. По думите му се касае за хронично възпаление на средното ухо, което е довело до усложнение. „Това нещо задължително се оперира и целта на операцията е да бъде отстранено напълно заболяването, подобно на туморите. В случая не се касае за тумор, но тъй като става въпрос за животозастрашаващо усложнение, много важно беше да се отстрани напълно.“, обясни доц. Димитър Пазарджиклиев, който също е участвал в операцията.   Сега младият пациент се чувства добре,   и вече е изписан от болницата. Лекарите съветват при всяка една болка в ухото, хората да вземат мерки. В днешно време има силни антибиотици, които предотвратяват усложнения, но винаги има риск инфекцията да проникне в мозъчните структури и по тази причина препоръчват консултация със специалист.