Хипертрофична кардиомиопатия (ХКМ)

Хипертрофичната кардиомиопатия (ХКМ) е заболяване на сърдечния мускул, при което се наблюдава патологично задебеляване (хипертрофия) на стените на сърцето, най-често в областта на междукамерната преграда. Това води до затруднено изпомпване на кръвта и увеличаване на натоварването върху сърцето. В много случаи ХКМ има наследствен характер, като се предава по автозомно-доминантен път, но могат да я отключат и други фактори като хипертония и метаболитни нарушения.

Сред рисковите фактори се открояват фамилната обремененост, високото кръвно налягане, затлъстяването и захарният диабет. Симптомите могат да включват задух, гръдна болка, прилошаване, световъртеж или липса на енергия, особено при физически натоварвания. Понякога заболяването протича безсимптомно и се открива случайно.

За поставяне на диагнозата най-често се използват електрокардиограма (ЕКГ) и ехокардиография, която дава информация за дебелината на сърдечния мускул и функцията на сърцето. Допълнително могат да се направят ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) и генетични изследвания за по-прецизна диагностика.

Лечението на ХКМ цели да облекчи симптомите и да намали риска от усложнения. Обикновено се прилагат медикаменти, които помагат за контрол на сърдечната честота и намаляване на обема на работа на сърцето. При по-тежките случаи може да се наложат инвазивни процедури, като алкохолна септална аблация или оперативна миектомия, а за предпазване от внезапна сърдечна смърт в някои случаи се имплантира кардиовертер-дефибрилатор (ICD).

Подробности за този проблем може да намерите ТУК.

Може да прочетете повече за заболяването, начините на диагноза и лечение може да видите на сайта https://cardiomyopathiesmatter.org/