Новини


В УМБАЛ „Чирков“ спасиха пациент с аневризма на коремната аорта

Съдовите хирурзи от УМБАЛ „Чирков“ извършиха сложна операция, при която спасиха пациент с аневризма на коремна аорта и 80% запушване на бъбречните артерии. Това съобщоха от лечебното заведение. За успешен ход на лечение разказаха и от УМБАЛ „Каспела“.

Прочети повече »

Д-р Красимир Джинсов: 60% от случаите на внезапна сърдечна смърт могат да се предотвратят

Сърдечно-съдовите заболявания са отговорни за около 17 милиона смъртни случая всяка година в целия свят. А 25% от всички смъртни случаи от сърдечносъдови заболявания са в резултат на внезапна сърдечна смърт.

Прочети повече »

Проф. д-р Иво Петров: Имаме нужда от действия в голям мащаб, за да престане България да бъде най-страдащата страна от сърдечно-съдови заболявания

Проф. Петров, Вие сте застъпник на ранната интервенция при CC3, кои са моментите, които България пропуска на фона на разгърната интервенционална мрежа, и какво следва да залегне като спешна стъпка в Националния кардиологичен план?

Прочети повече »

Стволови клетки възстановяват работата на болното сърце без каквито и да било странични ефекти

Първите експерименти показват, че лечението предизвиква растеж на нова сърдечна тъкан и подобрява сърдечната функция. Новият подход се оказа безопасен и не предизвика странични ефекти, които могат да възникнат при клетъчната терапия.

Прочети повече »

Високотехнологично обучение на кардиолози се проведе в МУ-Пловдив

Регионална кардиологична среща на тема „Превенция на внезапната сърдечна смърт“ се проведе в Медицинския Симулационен Тренировъчен Център на МУ-Пловдив. Кардиолози от града и областта се запознаха със съвременните възможности за предотвратяване на внезапна сърдечна смърт чрез имплантиране на кардиовертер дефибрилатор.

Прочети повече »

В УМБАЛ „Проф. Ал. Чирков“ имплантираха оклудер на 5-годишно дете с вродена сърдечна малформация

В УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ имплантираха оклудер на 5-годишно дете с вродена сърдечна малформация, информираха от лечебното заведение. Малката пациентка е била с мултифенестрирана предсърдна преграда.

Прочети повече »

Започват клинични проучвания за ефекта на нов клас медикаменти при болно сърце

Мащабно клинично проучване има за цел да изясни потенциала на нов клас лекарства -рецепторни агонисти на ангиотензин II тип 2 – (ATRAGs), предаде pharmatimes.com. фокусът на изследването е насочен към възможностите за повлияване на ендотелната дис-функция.

Прочети повече »

Д-р Васил Василев, „УМБАЛ-Пловдив“: Усложненията от артериалната хипертония настъпват тихо и носят смърт

Артериалната хипертония е най-разпространеното заболяване в България, свързано с увеличаване на сърдечносъдовия риск. Според кардиолога от „УМБАЛ-Пловдив“ д-р Васил Василев то е и сред най-коварните, защото повечето хора с високо кръвно налягане нямат никакви оплаквания, дори в случаите на значително повишени стойности.

Прочети повече »

В Кардиологията на УМБАЛ Бургас вече поставят пейсмейкъри

В Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас вече се поставят пейсмейкъри, системи за ресинхронизиращи терапии и дефибрилатори. От началото на месеца инвазивната кардиология на болницата получи разрешение и за тази дейност, съобщават от лечебното заведение.

Прочети повече »