Д-р Васил Василев, „УМБАЛ-Пловдив“: Усложненията от артериалната хипертония настъпват тихо и носят смърт

Артериалната хипертония е най-разпространеното заболяване в България, свързано с увеличаване на сърдечносъдовия риск. Според кардиолога от „УМБАЛ-Пловдив“ д-р Васил Василев то е и сред най-коварните, защото повечето хора с високо кръвно налягане нямат никакви оплаквания, дори в случаите на значително повишени стойности. Ето защо артериалната хипертония се нарича „тихият убиец“ – пациентите се чувстват добре, но редица органи бавно се увреждат от повишеното кръвно налягане.

Според специалиста много често заболяването се открива случайно при профилактичен преглед. Затова е важно редовно да измервате кръвното си налягане, особено ако имате роднини с артериална хипертония, посочи той.

Когато не се лекува и контролира системно, високото кръвно води до сериозни инвалидизиращи усложнения, а в някои случаи и до фатален изход.

Хипертонията засяга най-напред сърцето, защото повишеното налягане го принуждава да работи срещу голямо съпротивление, а оттам настъпва u задебеляване на сърдечния мускул, който се стреми да се справи. Това, от своя страна, е основният път за нарушената разтежимост на лявата камера и увеличаване на размера на предсърдието. Този е механизмът за увеличаване на риска от развитие на сърдечните аритмии и възникване на сърдечна недостатъчност.

Артериалната хипертония е и основен рисков фактор за развитие на исхемичната болест на сърцето и на миокарден инфаркт. Едно от живото-застрашаващите състояния е дисекация на аортата

(б.а. – разкъсване на стената на аортата), водещо до шок и смърт.

Хипертонията е втората най-важна причина за появата на бъбречни увреждания след диабета. Възможно е да бъде и признакът, с който да се представи и безсимптомна първична бъбречна болест. Системното неконтролирано кръвно налягане води до нарушение на бъбречната функция и развитие на бъбречна недостатъчност.

Повишеното кръвно засяга и очите, защото уврежда съдовете на ретината и води до развитие на ангиопатия или ретинопатия, кръвоизливи и трайно влошаване на зрението.

Едно от най-сериозните нарушения е мозъчното увреждане

Най-драматичните прояви са транзиторна исхе-мична атака (TIA) и инсулт или мозъчен кръвоизлив, водещи до тежка инвалидизация или фатален изход. Към мозъчните увреждания се причисляват и когнитивни нарушения и развитие на деменция.

Сексуалната дисфункция може да има важен негативен ефект върху качеството на живота и на мъжете, и на жените. Пациентите трябва да знаят, че честотата на сексуалната дисфункция е по-висока при хипертензивни лица, т.е. при хора с високо кръвно налягане.

Другото често и неблагоприятно усложнение е периферната артериална болест, при която има засягане на артериите на долните крайници, довеждащи до развитие на артериална недостатъчност и до инвалидизация. При настъпване на гангрена се налага ампутация.

Редовният контрол на артериалната хипертония, както и придържането към лечението, предписано от кардиолога, е ключът към превенция на усложненията, изтъкна д-р Василев. Той смята, че доста хора пренебрегват високото кръвно и подценяват опасните последици. Доказателство за това е, че все повече хора с влошено здраве постъпват в Отделението по кардиология в

„УМБАЛ-Пловдив“. Здравето може да бъде съхранено с редовна профилактика, която се свежда до измерване на кръвното и при диагностицирани отклонения -консултация с кардиолог, който да назначи адекватна и навременна терапия.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *