Сърдечните аритмии представляват отклонения в сърдечния ритъм, които могат да протекат от напълно асимптомно отклонение на сърдечния ритъм до предизвикване на тежка симптоматика, която значително да влошава качеството на живот. Сърдечните аритмии представляват широк спектър от отклонения в сърдечния ритъм. Могат да бъдат изява на наследствени, вродени състояния или резултат от придобити структурни увреждания на сърдечния миокард.
Най-честата сърдечна аритмия в общата популация е предсърдното мъждене. Честотата на тази аритмия се увеличава прогресивно с напредване на възрастта. Честотата ѝ на възраст под 50 години е под 1%, между 1 и 4 % на възраст 65 години и се среща с честота между 6 и 15 % при пациентите на възраст над 80 години. Изявата на предсърдното мъждене може да е израз на разнообразна сърдечна патология- клапни лезии, исхемия, кардиомиопатии. Наблюдават се и някои идиопатични форми на заболяването.


Сърдечните аритмии изискват комплексна терапия, която може да включва комбинация от медицински и немедицински дейности. От промяна с стила на живот с преустановяване на приема на алкохол и тютюнопушенето, до прием на различни класове антиаритмични медикаменти и прилагане на електрофизиологично лечение. През 1980 г. е въведена за първи път терапевтичната сърдечна електрофизиологична процедура.


Тя включва диагностична и терапевтична част. При диагностичната се цели да се индуцира тахикардията, която или е известна или се предполага на базата на предварително проведени изследвания. Посредством сърдечното картографиране се извършва сърдечното характеризиране и локализиране на аритмиите. А терапевтичната част от електрофизиологичната процедура се състои в „изгарянето“, премахване на субстрата, който е източник на аритмията.
За целта може да се използва радиочестотна енергия за целите на радиофреквентната аблация или криоаблация, която се осъществява чрез доставяне на криохладилен агент под налягане (в момента масово се използва втечнен азотен оксид). Процедурата се извършвана при будно състояние на пациента, като се използват катетри, въведени до сърцето по ретрограден съдов достъп.


Показанията за радиофреквентна катетърна аблация понастоящем включват дефинитивно лечение на симптоматична суправентрикуларна тахикардия- AVRT, AVNRT, унифокална предсърдна тахикардия или предсърдно трептене. На второ място се използва за лечението на симптоматично предсърдно мъждене, което нарушава начина на живот и е налице неуспех върху контрола на ритъма от прилаганите антиаритмичните средства. Радиофреквентната аблация е едно от средствата за лечение и на симптоматична идиопатична камерна тахикардия. При последната се прилага епикардна аблация.
Понастоящем най-широко прилагана е катетърната аблация за лечение на предсърдното мъждене и именно поради това ще разгледаме предимно методите за нейното използване. Катетърната аблация на предсърдното мъждене е утвърдено лечение за предотвратяване на рецидиви на аритмия. Когато се извършва от опитен екип, катетърната аблация на предсърдното мъждене е безопасна и превъзхождаща алтернатива на антиаритмичната терапия за поддъжане на синусов ритъм при пациентите с предсърдно мъждене.


Техниката е показана при всички пациенти с пристъпно и персистиращо предсърдно мъждене за намаляване на симптомите от аритмията. Особено подходяща техника е при тези от пациентите, при които има левокамерна систолна дисфункция или се подозира тахикардно-индурирана кардиомиопатия в резултат на трудния контрол върху аритмията. Има няколко техники за провеждане на сърдечна аблация и няколко класификации.
Според достъпа на методиката тя се разделя на катетърна аблация или хирургична аблация. Освен това разделението може да става и на базата на типа енергия, която се прилага за „изгаряне“ на аритмията. Така катетърната аблация може да бъде разделена на няколко вида- радиофреквентна, криоаблация, изолация на белодробните вени, електропорация.


Радиофреквентната аблация представлява целенасочено изгаряне на зона от сърдечната тъкан чрез локално приложение на радиочестотна енергия. Прицелните зони, които зараждат аритмията се идентифицират по време на електрофизиологично изследване. Аблация се извършва чрез нагряване на интерфейса между катетъра и ендокарда до настъпване на клетъчна смърт при температури над 47 °C. Тази температура се прилага локално, само в определена точка, с което се минимизира увреждането мърву съседните тъкани.


Изолацията на белодробните вени понастоящем е ефективен и дефинитивен метод на лечение както при пароксизмално, така и персистиращо ПМ. Конвенционалният подход към изолация на белодробнитевени включва стратегия за създаване на серия от радиофреквентни лезии точка по точка, които обграждат 2-те леви и 2-те десни белодробни вени. Късни усложнения от процедурата могат да бъдат реконекция на една или няколко от белодорбните вени или стеснение на някоя от тях.


Криоаблацията използва алтернативен източник на енергия, най-често течен азотен оксид, който се доставя под налягане в балон, за да замрази околната тъкан. По този начин клетъчната смърт настъпва в резултат на локално прилагане на много ниска температура.


Същестува и наскоро въведен нов метод на аблация с импулсно поле, при която се използват електрически импулси, за да се предизвика необратима нетермична електропорация и да се предизвика смърт на сърдечни клетки. Представлява сравнително нова техника в лечението на сърдечните аритмии. Аблацията с импулсно поле може да има ефективност, сравнима с традиционната катетърна аблация, като същевременно предотвратява термично медиирани усложнения.

Усложненията от катетърната аблация за сравнително редки. Тежките усложнения настъпват при едва 3 % от пациентите подложени на процедурата. Най-чести са усложненията свързани със съдовия достъп- хематом при около 1,4 % от пациентите.
Сърдечната тампонада и перикардния излив се наблюдават при около 1 % от пациентите и се резултат от механично нараняване на миокарда по време на процедурата. Появата на мозъчен инсулт или значимо стеснение на белодробна вена се среща изключително рядко като процедурно усложнение.

Референции:

https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/circulationaha.106.678789

https://www.escardio.org/static-file/Escardio/Subspecialty/EHRA/Research/EP%20Wire/documents/CryoablationforTreatmentofCardiacArrhythmias.pdf
Прочети още на: Радиофреквентна сърдечна аблация – метод за лечение на сърдечните аритмии | Puls.bg – https://www.puls.bg/aktualno-c-6/radiofrekventna-srdechna-ablatsiia-metod-za-lechenie-na-srdechnite-aritmii-n-53569

Източник: puls.bg